Загратовані довічно
- Khrystyna Bubniuk
- 30 жовт. 2021 р.
- Читати 2 хв
Оновлено: 10 лист. 2021 р.
Це історії довічників, які всі рокИ своїй неволі - попри тортури й вибивання зізнань - заперечують причетність до злочинів. Таких в Україні, за даними правозахисників, понад пів сотні. В’язні намагаються оскаржити свого присуда, та не можуть. Суди цих справ просто не переглядають. Європейська феміда кілька разів закликала Україну - змінити законодавство, бо воно порушує право людини на справедливий суд. Чи мають надію довічники побачити волю?
Репортаж із в`язниці
Довічники, засуджені за радянським кримінальним кодексом, який діяв в Україні до 2012 року - не можуть домогтися перегляду справ у сУді, - розказує мені правозахисник Андрій Діденко, дорогою в Бердичівську виправну колонію. Каже, - у тюрмах десятки людей, вироки яких викликають великі сумніви щодо справедливости. "Я не знаю чому держава не може каятися за помилки минулого. Це нормальна практика, світова, коли ухвалюють виправдувальні вироки через 20 років, 36 років он в США. В нашій країні виправдувальних вироків немає", - додає він.
Заходимо на територію виправної установи. ЙдемО на розмову із в'язнем Мерабом Сусловим. Він тим часом на побаченні з дружиною: "Я прощаюсь наверное, Аллочка ты разберешься? цем цем"
2009-го в Києві розстріляли бізнесівця Шабаба Алояна та його охоронців. Звинуватили в замовленому вбивстві Мераба Суслова, який був бізнес-партнером і, за сумісництвом, родичем загиблого. За це чоловік дістав довічне. Розповідає: досі не розуміє за що сидит: " На чем основывается обвинение против меня - на 3 свидетелях, несуществующий в природе людей. " Мераб каже, - був у гарних взаєминах зі своїм партнером. Повністю заперечує свою причетність до його вбивства. Та довести - не може.
Разом із іншими довічниками він звертався до Європейського суду з прав людини,
Там поки мовчать. Нині у стнах парламенту є законопроєкт, який передбачає справедливий суд для тих, хто заґратований на довічне, та своєї вини не визнав.
Сергій Власенко, співавтор цього документу розповідає: "Здебільшого це направлено на тих людей, які засуджені за кпк 60 року, які не визнають своєї вини. "
Поки цей документ у Раді, чекає першого читАння. Аби пришвидшити процес, правозахисники пропонують створити при президентові України спеціальну комісію. Про неї розповідає Андрій Діденко, кординатор програм Харківської правозахисної групи. "Я би схилявся до такої тези, що в рамках інституту помилування Президента була створена комісія - дослідження справ свавільно засуджених "

Comments